ГЛЇБОКЕ ЗМАРЗОВАНЄ


Лади и ормани за змарзованє нєшка постали часц узвичаєних стварох у каждим обисцу, котре ше ориєнтує на длугше обезпечованє поживи. Прето ше у таких обисцох скорейши способи чуваня поживи заменюю з глїбоким змарзованьом.
Нїзка температура застановим; або спомалшує, зависно од того же яка є нїзка, губенє поживи, т. є. розвой бактерийох. У звичайним фрижидеру на температури од +2 ступні по + 7 ступні губенє спомалшене, та ше пожива добре трима и даскельо дні'. У лади або орманє за змарзованє (фризу) на минус 20 ступні губенє скоро цалком застановене, але нє до коица. ІІрето и глїбоко змарзнути поживови артикли маю свой час тирваня.
Треба добре запаметац же висаки температури знїщую бактериї, а нїзки застановюю їх ширене, та ше воно предлужує накадзи змарзнута пожива зидзе на хижну температуру.
Шицка пожива ма у себе барз вельо води — у шпинату єй єст 90 проценти, а у говедзини 74 проценти. Тота вода ше залядзує до кристалчкох на нїзких температурох. На —1 по —5 ступні' залядзує ше лем вонкашнє пасмо поживи, а цалком ше змаржнє аж на —18 ступні. Кед ше тота температура посцигує помали, вец ше стваряю вельки кристали води котри розтаргую ткань, та пожива после одмарзованя така як обарена. Модерни пошореня змарзаю нагло на нїзки температури и то перше але на —40 и —50 ступні", а потим отримую поживу на —20 ступні.
Тераз нам ясне же чом у своїм змарзовачу мушиме перше нагло змарзнуц поживу на барз нїзких температурох. Глїбоке змарзованє то барз успишни способ очуваня поживи, а попри тим и єй смаку и паху, а и состойки ше зачуваю лєпше як на було котри други способ.
Кед сами змарзуєце пожввово артикли, сигурни сце же якого су квалитета, особлїво кед то плоди з вашей загради. Поживова вредносц им у хвильки одмарзнуца будзе подполно иста яка була кед сце их змарзовали. Количество витаминох,